Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smutný konec mýtu o uhelné renesanci

3. 04. 2014 12:00:00
Po světě koluje spousta "městských mýtů" (ang.urban legends). Jeden v energetice oblíbený použila nedávno během své přednášky u nás ve fabrice na inženýry i předsedkyně SÚJB Dana Drábová, která k nám přijela propagovat pod patronací ČEZu dostavbu JE Temelín. Ten mýtus tvrdí toto: "Němci (nesmyslně) zavírají svoje jaderné elektrárny a místo nich staví (hnědo)uhelné." Tak se tomuto mýtu podíváme na zoubek.

Kolem roku 2000 už bylo rozhodnuto, že se v Německu budou postupně zavírat jaderné elektrárny. Důvod je jednoduchý. Němečtí voliči je (na rozdíl od Čechů) nenávidí. Nenáviděli je vždycky, už od 60. let proti nim intenzivně bojují. Věškerá výstavba jaderných elektráren, která zde proběhla, byla provedena "na sílu", podle not energetických koncernů. Němci jim to dodnes nezapoměli. Nehledejte v té nenávisti nějakou ekonomickou logiku, je to z větší části emocionální.

Takže zpět k roku 2000, velcí hoši z energetických koncernů (RWE, E.On, ...) se rozhodli přesně podle konvenčních postupů: Plyn je drahý, nové přehrady jsou nereálné, jádro musí končit, budeme tedy stavět uhelné elektrárny, spoustu uhelných elektráren. Plánovači začali plánovat a okolo roku 2005 už byly na světě plány na výstavbu asi 30 nových moderních uhelných elekráren.

Plány na uhelnou renesanci

Suma sumárum je to nějakých 29 GW nových uhelných elektráren. O hodně více nového výkonu než kdy produkovaly jaderné elektrárny. Ale to přece není problém, hospodářský růst a růst životní úrovně přece znamená růst spotřeby elektřiny. A my energetici musíme dobře předvídat budoucí spotřebu, však taková elektrárna se několi let plánuje, několik let se vyběhávají povolení a dříve než za 5 let to nikdo nepostaví.

Jenomže v demokratickém právním státě jsou věci komplikovanější. Třeba věřejnost může být (i přes zařízenou politickou a mediální podporu) k výstavbě vyloženě nepřátelská a tak začaly spory se všemi těmi - zelenými mozky, melouny, NIMBY, Jihoněmeckými matkami, ... Výsledkem je nakonec "trochu" omezenější výstavba.

Uhelná renesance po boji se zelenými

Výsledkem výstavby, která začala kolem roku 2007 je 11 GW instalovaného výkonu (a 3 GW odepsaného). Ovšem je v tom 1100 MW elektrány Datteln, kde nemůže být spuštěna výroba - povolení provozu bylo uděleno v rozporu se zákonem a teď to řeší soud. Část těch elektráren ještě stále nevyrábí, popraskaly jim ocelové nádoby na superkritickou páru a oni teď řeší, jak to spravit.

Mezitím se naplno projevila jedna z hlavních nevýhod centralizované výroby elektřiny - výstavba zdrojů trvá moc dlouho. Mezi roky 2008-2009 došlo k pádu cen větrných elektráren a hlavně FV elektráren. To pořádným způsobem nakoplo objem instalací. Instalací zdrojů, které se dají instalovat opravdu hodně rychle (Samotná instalace domácí FV elektrárny na střeše trvá obyčejné tříchlapové firmě jeden den, délka vyřízení papírů je závislá jen na míře byrokratických obstrukcí). Takže teď je v Německu obrovská spousta instalovaných výrobních kapacit navíc a spotřeba stagnuje, ba spíše mírně klesá. Navíc ty nové, decentralizované zdroje, mají přednost.

Důsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Jaderné elektrárny odstavené v roce 2011 nikomu nechybí. Velké, moderní a účinné elektrárny na zemní plyn jsou dobré jen na pokrývání zimních špiček a prodělávají. Cena silové elektřiny na trhu klesá a klesá. Výstavba OZE stabilně pokračuje. Uhelné elektrárny se musejí přizpůsobovat tomu, že jsou až na třetím místě "merit orderu" a čím dál tím častěji musí omezovat výkon, tedy moc nevydělávají.

Účetní uzávěrka pro rok 2013 skončila pro koncern RWE dost smutně. Poprvé od druhé světové války prodělal a hodně (-2,2 mld. EUR). E.On je na "pozitivní nule". A aby toho nebylo málo, nejnovější Jobova zvěst přišla od vlády spolkové země Severní Porýní - Vestfálsko. Rudo-zelená vládní koalice odepsala 300 miliónů tun hnědého uhlí v lomu Garzweiler II. Zachránila tím před stěhováním 1400 obyvatel z místních Dolních Jiřetínů. V lokalitě je nyní asi 7 GW ve velkých hnědouhelných elektrárnách (hlavně RWE). Pro ně bude při aktuální spotřebě uhlí max. do roku 2025. Nové bloky elektrárny Neurath (F,G) se možná ani nikdy nezaplatí. Zánovní bloky elektrárny Niederaussen to asi stihnou. To bude konec těžby uhlí v Porýní a Porúří. Od roku 2018 už nebudou ani dotace (50 let dotací) na těžbu černého uhlí a poslední tři doly se nejspíše zavřou.

Letošní zima byla v Evropě suchá, slunečná a větrná. To byla pro uhelné elektrárny další špatná zpráva, nebyl k dispozici cenově výhodný export do francouzských přímotopů.

Efekt slabé zimy

Autor: Jan Veselý | čtvrtek 3.4.2014 12:00 | karma článku: 7.80 | přečteno: 968x

Další články blogera

Jan Veselý

To jste mi neřekli

Veřejné mínění jde ovlivňovat různými způsoby. Kolikrát ani nemusíte lhát. Kolikrát úplně stačí, když se o něčem vůbec nedozvíte. A přitom je to třeba "za humny".

11.11.2015 v 10:00 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 616 | Diskuse

Jan Veselý

Neschopné automobilky

Zase jsem si někde něco přečetl a jenom jsem se po kratším počítání rozohnil. Proč? Došel jsem totiž k názoru, že celý automobilový průmysl nejspíše řídí banda neschopných nýmandů a jsou zralí na sérii krachů.

6.11.2015 v 12:00 | Karma článku: 12.05 | Přečteno: 569 | Diskuse

Jan Veselý

Podnikatel - zelený hrdina

Toto je příběh podnikatele, který zbořil mýtus toho, že co je ekologické, je drahé. Toto je příběh podnikatele, který neoutsourcoval výrobu v Číně a vymyslel něco lepšího. Toto je příběh Raye Andersona a jeho firmy Interface.

28.10.2015 v 18:08 | Karma článku: 10.32 | Přečteno: 549 | Diskuse

Jan Veselý

Zelení vrazi z Wall streetu

Toto je příběh toho, jak se v posledních dvou letech zcela zásadně změnil svět "čisté energie" a "čistých technologií". Toto je příběh toho, jak poznáte, že nějaký obor lidské činnosti čeká v blízké budoucnosti boom nebo pád.

18.8.2015 v 14:46 | Karma článku: 10.00 | Přečteno: 870 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Stanislav Jahoda

Kdy se u nás začnou strhávat sochy Karla IV.? Aneb Sorosův boj proti bělošskému rasismu

V USA se strhávají sochy. Prý se tím bojuje proti běloškému nadřazenectví a rasismu. Ve skutečnosti jde o snahy zničit národní kulturu. Podobné snahy se dají očekávat i u nás.

23.8.2017 v 5:55 | Karma článku: 29.59 | Přečteno: 490 |

Libuse Palkova

Lišáci na vinici

Muž který vám posílá kvetiny, kupuje drahé šperky a zve na večeři do luxusních restaurací je vlk převlečený do liščího kožichu.

22.8.2017 v 23:30 | Karma článku: 7.43 | Přečteno: 295 | Diskuse

Jarka Jarvis

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?

Většinou tam, kde maminka snesla vejce. Jenže, podobně jako v mnoha jiných případech, i tady existují výjimky, a tak se v apartmánu rodiny orla bělohlavého z čista jasna ocitla dvě holátka jestřába červenoocasého.

22.8.2017 v 22:01 | Karma článku: 8.96 | Přečteno: 162 | Diskuse

Olga Pavlíková

Svatý otec? Vypadá to, že pochází z pekla

Dnes druhý blog – výjimečně. Po přečtení článku o tom, že papež František tvrdí, že zájmy uprchlíků jsou důležitější než národní bezpečnost, jsem paf.

22.8.2017 v 21:21 | Karma článku: 38.06 | Přečteno: 1374 | Diskuse

Libuse Palkova

Androgyn - mizí rozdíl mezi pohlavími?

Někdy to vypadá, že rozdíl mezi mužem a ženou se pomalu stírá, nejen co se společenského postavení a rolí týká, ale i vizuálně. A to rozhodně není dobře. Muž by měl zůstat mužem, a žena by neměla ztratit nic ze své ženskosti

22.8.2017 v 18:21 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 534 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1494

Jsem dělník vědy, ekoterorista, malorolník zahrádkový, rozumbrada hospodský, sexuolog samouk, šofér, závozník, pan(í) na hlídání, všeználek, nenažranec nenažraný, domácí kutil, kuchtík i uklízečka. Většinu z toho dělám dokonce i rád. Teď mám ambici být i (amatérský) spisovatel. Dělám ve fabrice na rozum a inženýry a občas mi to i jde.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.