Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Debilní kecy mladých naivů 6) Progresivní daně jsou solidární

22. 10. 2013 15:30:00
Tento blog prosím vnímejte jako reakci (už trochu) zkušeného středolevého intoše na texty jistého mladého naivy, který jimi bombarduje blogsféru na iDnesu.

Začnu trochu ze široka: Lidé si nejsou sobě rovni. Každý se rodí s jinými dispozicemi, jsou lidé silní a slabí, chytří a hloupí, zdraví a nemocní, krásní a oškliví, s pindíkem nebo pipinkou, ... Je proto naprosto přirozené, že normálním stavem společnosti je, že v ní existují nerovnosti. A samozřejmě jsou také různé práce hodnoceny různě. Dnes to máme jednodušší v hodnocení nerovnosti ve společnosti, protože světu vládnou peníze a je módní vše převádět na peníze. Už jen proto, že potom jsou složitější problémy schopni pochopit i lidé méně inteligentní a ekonomové. Díky tomuhle přístupu je taky možné měřit společenskou nerovnost.

Světová banka používá jako parametr nerovnosti podíl příjmů horních 20% populace a dolních 20% populace a není problém si dohledat data pro jednotlivé země.

Je tahle příjmová nerovnost dobrá nebo špatná? My, občané ČR máme to "štěstí", že si naši předkové a částečně i my mohli oba extrémy nerovnosti zažít. První extrém byla vláda komunistů (POZOR !!! ne komunismus, to je společenský ideál, toho nikdy nikdo nedosáhl), to byla doba extrémní rovnosti. Nepříznivé vedlejší efekty nejsou žádným tajemstvím - je to především ztráta motivace. Je to ztráta motivace o něco usilovat, něco studovat, něco zlepšovat, jít do neznáma. Proto extrémně rovnostářské společnosti začnou velmi rychle stagnovat, ne-li degenerovat.

Druhý extrém je historicky trochu starší. Je to doba barokní, doba extrémní majetkové a příjmové nerovnosti. Nějakému 1% populace (šlechtě) patřily skoro všechny příjmy a nějakých 70%-80% populace bylo v postavení nevolníků nebo nájemců půdy a mělo hrozně málo. Jaké to mělo následky. Šlechta (včetně panovníka) měla peníze a moc, o chodu státu rozhodovala ona. Důsledky jsou známé. Šlechta si odsouhlasila, že daně platit nebude. Šlechta ztratila přirozený kontakt s poddanými. Pryč byla doba, kdy zemané a baroni spravovali své pozemky přímo, kdy jedli společně se svou čeledí, kdy jejich děti vyrůstaly s dětmi, kováře, kuchaře, ... (to ještě mnohde platilo v 16. století). V době barokní už se šlechta plně oddělila od svých poddaných, děti měly vychovatele a šlechtici se už kolikrát neuměli se svými poddanými ani domluvit, neznali žádnou společnou řeč. Veškerý kontakt tak probíhal přes prostředníky - správce, sluhy, sekretáře a komorníky. Baroko ukončila Francouzská revoluce a Napoleon.

Chápete to? Když bude nerovnost moc velká, když bude růst (a ona přirozeně roste sama od sebe), tak z toho nakonec bude baroko, mramorové paláce a slumy. Bohatí a schopní se vykašlou na to, aby cizí děti měly dobré školy, aby celé čtvrti neovládly gangy, aby byla pořádná a dostupná péče pro všechny, jich se to nebude týkat.

To nejsou moje fantasmagorie. Je reálně změřeno, že čím je větší nerovnost ve společnosti, tím máte kratší délku života (i ti nejbohatší), horší zdravotní péči, vyšší nemocnost (fyzické i duševní nemoci), vyšší kriminalitu, horší potíže s drogami, vyšší kojeneckou úmrtnost (i ti nejbohatší) a mnoho dalších společenských a zdravotních fenoménů se horší. Pikantní je, že máte i menší šanci zbohatnout.

http://www.ted.com/talks/richard_wilkinson.html

Existují společnosti, kde se tohle děje samo od sebe, třeba v Japonsku to (nevím proč) funguje samo od sebe. Nerovnost je tam nízká bez jakýchkoli regulací. V Evropě ani v USA to takhle nefunguje, tady musí voliči prostřednictvím státu zasahovat, jedním z vyzkoušených prostředků je progresivní zdanění příjmů. Není to ideální, ale alespoň částečně to funguje.

Voliči musí zasahovat, protože se taky mohou jednoho dne vzbudit a zjistit, že jejich stát už není "výslednicí jejich kolektivní vůle", ale soukromý podnik ovládaný pár oligarchy (říkajme jim třeba Babiš, Kellner, Bakala) nebo hedgeovým fondem z Kajmanských ostrovů. Že se to nemůže stát? Američanům se to kolem roku 1900 málem stalo. Tehdy USA skoro ovládla trojka J.P.Morgan, J.D.Rockefeller a A.Carnegie. Díky tomuhle vznikla protitrustová a protimonopolistická legislativa.

Autor: Jan Veselý | úterý 22.10.2013 15:30 | karma článku: 18.73 | přečteno: 1200x

Další články blogera

Jan Veselý

To jste mi neřekli

Veřejné mínění jde ovlivňovat různými způsoby. Kolikrát ani nemusíte lhát. Kolikrát úplně stačí, když se o něčem vůbec nedozvíte. A přitom je to třeba "za humny".

11.11.2015 v 10:00 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 619 | Diskuse

Jan Veselý

Neschopné automobilky

Zase jsem si někde něco přečetl a jenom jsem se po kratším počítání rozohnil. Proč? Došel jsem totiž k názoru, že celý automobilový průmysl nejspíše řídí banda neschopných nýmandů a jsou zralí na sérii krachů.

6.11.2015 v 12:00 | Karma článku: 12.05 | Přečteno: 569 | Diskuse

Jan Veselý

Podnikatel - zelený hrdina

Toto je příběh podnikatele, který zbořil mýtus toho, že co je ekologické, je drahé. Toto je příběh podnikatele, který neoutsourcoval výrobu v Číně a vymyslel něco lepšího. Toto je příběh Raye Andersona a jeho firmy Interface.

28.10.2015 v 18:08 | Karma článku: 10.32 | Přečteno: 552 | Diskuse

Jan Veselý

Zelení vrazi z Wall streetu

Toto je příběh toho, jak se v posledních dvou letech zcela zásadně změnil svět "čisté energie" a "čistých technologií". Toto je příběh toho, jak poznáte, že nějaký obor lidské činnosti čeká v blízké budoucnosti boom nebo pád.

18.8.2015 v 14:46 | Karma článku: 10.00 | Přečteno: 870 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Luděk Kratochvíl

Volby do parlamentu 1920/24

18. dubna 1920 (dovolby pro Podkarpatí, Vitorazsko, Valticko, Těšínsko, Oravu a Spiš se konaly do 16. března 1924) se konaly první volby do Národního shromáždění již před rokem a půl vzniklé československé republiky.

20.10.2017 v 20:42 | Karma článku: 6.86 | Přečteno: 201 | Diskuse

Karel Trčálek

Než nás zadáví svoboda volby

Snad už jsem se z těch voleb docela nepomátl! A vy určitě taky! Což vy taky nejste už z toho docela pomatení?

20.10.2017 v 19:34 | Karma článku: 4.10 | Přečteno: 187 | Diskuse

Ivana Pavlisková

To nesmíš !

Je toho mnoho, co nám zakazují úřady a nejen ty. Když odmyslím poslední velký zákaz, který rozpoltil společnost, a to zákaz kouření v restauračních zařízeních, jsou to drobné, někdy se chce říct i naschvály, které otravují život.

20.10.2017 v 18:54 | Karma článku: 15.89 | Přečteno: 298 | Diskuse

Jana Slaninová

Nepolitický blog: volby v bačkorách

Jsem nachcípaná, chytla jsem to od manžela. Oba ucpané nosy, kapesníky kam se podíváš. Ale volby jsou tu (opět) jako každé volební období. Tak se dáme do gala - tepláky, pantofle, občanky. A kapesníky.

20.10.2017 v 15:45 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 184 | Diskuse

Milan Šupa

Pryč se vší duchovní leností a škodlivým klamem jisté spásy!

Krásné řeči křesťanských církví o všechno odpouštějící Lásce Stvořitele, která se za nás obětovala na kříži a kterou stačí pouze přijmout a budeme spaseni jsou omylem!

20.10.2017 v 15:15 | Karma článku: 6.35 | Přečteno: 120 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1495

Jsem dělník vědy, ekoterorista, malorolník zahrádkový, rozumbrada hospodský, sexuolog samouk, šofér, závozník, pan(í) na hlídání, všeználek, nenažranec nenažraný, domácí kutil, kuchtík i uklízečka. Většinu z toho dělám dokonce i rád. Teď mám ambici být i (amatérský) spisovatel. Dělám ve fabrice na rozum a inženýry a občas mi to i jde.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.